Depresja – typowe objawy i gdzie szukać pomocy
Większość z nas od czasu do czasu doświadcza stanów obniżonego nastroju. Mogą je wywołać trudne sytuacje jak kłótnia z przyjacielem, niezaliczony egzamin na studiach, rozstanie czy utrata pracy. Wówczas odczuwany smutek, pesymizm czy brak nadziei są chwilowe tzn. są nieprzyjemne w chwili, gdy ich doznajemy. Po kilku dniach, tygodniach samoistnie mijają. Jeśli jednak zmiany w samopoczuciu są długotrwałe i prowadzą do poważnych kłopotów w relacjach z ludźmi i codziennym funkcjonowaniu, mogą wówczas oznaczać zaburzenia depresyjne.
Negatywne myśli prowadzą do depresji?
Moje życie nie ma sensu.
Z niczym sobie nie radzę.
Jestem ciężarem i problemem dla innych.
Na niczym mi nie zależy.
Tego typu rezygnacyjne myśli są charakterystyczne dla depresji. Depresyjne myślenie o sobie i przyszłości wzmacnia uczucie smutku, poczucie winy oraz beznadziei, co prowadzi do unikania kontaktu z ludźmi i stopniowego wycofywania się z relacji.
Pesymistyczne myśli mogą też pogłębiać cierpienie, doprowadzająć do nasilenia się takich objawów jak:
- zaburzenia snu, które mogą objawiać się bezsennością lub nadmierną sennością, pogłębiając uczucie zmęczenia i braku energii,
- zaburzenia apetytu, skutkujące utratą apetytu lub jego nadmiernym wzrostem, co może prowadzić do dalszego osłabienia organizmu,
- ogólnego zmęczenia i braku energii – to sprawia, że wykonywanie codziennych czynności staje się jeszcze trudniejsze,
- utraty zainteresowań lub braku odczuwania przyjemności z dotychczasowych aktywności, co może prowadzić do izolacji społecznej i pogłębiać poczucie samotności,
- problemu z koncentracją i podejmowaniem decyzji, co utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych, szkolnych oraz codziennych zadań życiowych.
Jakie są przyczyny depresji?
Depresja może mieć różnorodne przyczyny – często stanowi wynik złożonej interakcji wielu czynników biologicznych, genetycznych, środowiskowych, jak i psychicznych. Oto niektóre z potencjalnych przyczyn tej choroby:
- Czynniki biologiczne – zmiany w mózgu, takie jak zmniejszona aktywność niektórych obszarów mózgu lub nieprawidłowy poziom neuroprzekaźników (serotonina i noradrenalina)
- Czynniki genetyczne – osoby, których krewni, w szczególności rodzice, cierpieli na depresję, mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju tej choroby.
- Czynniki środowiskowe – zdarzenia życiowe, takie jak straty, traumy, stres czy trudności w relacjach.
- Czynniki psychiczne – niska samoocena, przewlekły stres czy trudności w radzeniu sobie z emocjami.
- Choroby współistniejące – niektóre choroby, np. cukrzyca, choroby serca, zaburzenia hormonalne czy problemy z tarczycą.
Jak wyleczyć depresję?
Depresję można wyleczyć – istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc Ci pokonać chorobę i odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie.
Wsparcie
Nie izoluj się. Szukaj wsparcia ze strony bliskich, przyjaciół, terapeutów, lekarzy czy grup wsparcia. Dzielenie się swoimi uczuciami z innymi może pomóc złagodzić ból. Spróbuj.
Terapia
Psychoterapia, zwłaszcza terapie poznawczo-behawioralne, mogą być bardzo skutecznym narzędziem w leczeniu depresji.
Leczenie farmakologiczne
W niektórych przypadkach leczenie farmakologiczne może być konieczne i skuteczne w radzeniu sobie z depresją.
Ruch
Regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu mogą znacząco poprawić samopoczucie i pomóc w radzeniu sobie z objawami depresji.
Zdrowe nawyki
Trzymanie się dobrych nawyków i ustalanie małych, osiągalnych celów pomoże Ci utrzymać zdrowy styl życia i poprawić samopoczucie.
Depresja jest trudnym doświadczeniem i wymaga indywidualnego podejścia do leczenia. Ważne jest, aby z pomocą specjalisty znaleźć własną ścieżkę na drodze do zdrowia.
Depresja – gdzie szukać pomocy?
Depresja to nie tylko chwilowy smutek czy przygnębienie, ale poważna choroba psychiczna, która znacząco wpływa na codzienne życie człowieka. Jak każda inna choroba, depresja wymaga leczenia – niezależnie czy dotyczy dzieci, młodzieży czy osób dorosłych. Jeśli odczuwasz wzmożony, długotrwały smutek, brak energii lub wycofujesz się z życia towarzyskiego, może to być dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Ważne jest, abyś wiedział, gdzie szukać pomocy. Możesz zacząć od rozmowy z bliskimi, lekarzem rodzinnym, psychiatrą lub psychoterapeutą Poradni AMiE.
Dowiedz się jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty TUTAJ.
Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym i potrzebujesz pilnego wsparcia, skontaktuj się
116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
(22) 621 35 37 – telefon zaufania dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia
Nie bagatelizuj objawów depresji i nie zwlekaj z szukaniem pomocy – im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym skuteczniejsze może być łagodzenie objawów i poprawa jakości życia. Nie czekaj na właściwy moment, zapisz się na psychoterapię indywidualną lub terapię krótkoterminową depresji.
Chcesz porozmawiać?
Jeśli nie wiesz jakiego terapeutę wybrać albo nie wiesz czy terapia jest dla Ciebie, porozmawiaj z nami.
Możesz też zadzwonić po numer +48 536 73 60 01 lub skorzystać z formularza kontaktowego.