amie_poradnia_kolor_jasne_tlo_2

Lęk

Lęk to jedna z powszechnych emocji, jakiej doświadczamy w życiu. Jest alarmem w naszym ciele, pozwala nam poradzić sobie z realnym zagrożeniem, przygotowując do działania. Lęk jest kluczowy do przetrwania, ponieważ dzięki niemu albo przygotowujemy się do ucieczki, unikając zagrożenia, niebezpieczeństwa albo podejmujemy walkę.

Jednak tak pomocne uczucie, jeśli wydostaje się spod kontroli tzn. czujemy go znacznie mocniej niż inni, którzy znajdują się w tej samej sytuacji co my , to zaczyna utrudniać nam życie. Zaczynamy się zamartwiać tym, co będzie lub analizujemy wnikliwie sytuacje z dnia poprzedniego przejmując się tym, co powiedzieliśmy, zrobiliśmy. Wydaje się nam, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z odczuwanym napięciem jest unikanie sytuacji budzących przerażenie. Niestety, takie rozwiązanie daje chwilową ulgę, natomiast długoterminowo odbiera zadowolenie z życia i nadzieję na poprawę oraz stopniowo pomniejsza wiarę w siebie.

Nasilające się napięcie demonstruje swoją obecność w naszym ciele poprzez kłopoty z e snem, skupieniem na bieżących zadaniach, bólach głowy, brzucha, kręgosłupa czy zwiększoną drażliwością i nerwowością w relacjach z innymi ludźmi. Odczuwany lęk, więc staje się problemem i wywołuje cierpienie.

Zamartwianie się może dotyczyć m.in. :

  • zdrowia i wówczas nazywamy go lękiem o zdrowie
  • ataków paniki – to z kolei lęk napadowy
  • relacji z ludźmi to natomiast lęk społeczny
  • konkretnych zjawisk, przedmiotów, zwierząt – to fobia specyficzna
  • tzw. wolno płynący lęk – odczuwany niemal cały czas to lęk uogólniony
  • natrętnych myśli i czynności to wówczas zaburzenie obsesyjno- kompulsyjne.

 

Jeśli chcesz nauczyć się jak się mniej zamartwiać i jak mniej unikać lub przestać unikać sytuacji budzących lęk, odzyskując radość z życia to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Twój szyty na miarę

Pakiet na lęk