amie_poradnia_kolor_jasne_tlo_2

Złość

Jedną z podstawowych emocji, w które wyposażyła nas natura jest złość. Podobnie jak radość, lęk czy smutek jest intensywną i na ogół krótkotrwałą reakcją na bodźce. Złość to nie to samo co agresja, a umiejętność jej okazywania i doświadczania jest tak samo ważna jak odczuwanie innych emocji.

Niezależnie od tego, jaka jest intensywność złości, czy doświadczamy niezadowolenia, irytacji, gniewu, wściekłości to pojawia się ona jako reakcja na naszą niezaspokojoną potrzebę, wskazuje , że dzieje się coś złego, co nam zagraża, narusza nasze prawa, wartości, interesy.

Każdy z nas doświadcza złości, ale różnimy się tym, co z nią robimy. Jak ją okazujemy np., czy tłumimy czy impulsywnie wybuchamy. Skąd taka trudność w okazywaniu złości? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jednak są domy , w których dzieci od najmłodszych lat słyszą „ Uspokój się! Nie złość się!”, przez co uczymy się, żeby nie okazywać swojego niezadowolenia i złości, czyli tłumić złość lub impulsywnie wybuchać.

Nieumiejętność doświadczania i okazywania złości negatywnie wpływa na wiele obszarów naszego życia. Stopniowo tracimy umiejętność rozpoznawania tego, co czujemy, czego potrzebujemy. Im bardziej chronimy się przed niechcianymi emocjami, tym bardziej zaczynają one dominować w naszym życiu. Zatem zakłócenie równowagi emocjonalnej powoduje napięcia, komplikuje relacje z innymi ludźmi czy wywołuje choroby o podłożu psychosomatycznym. W ramach psychoterapii nabędziemy skuteczne umiejętności regulowania emocji oraz zwiększymy tolerancję na dyskomfort.

Twój szyty na miarę

Pakiet na złość