amie_poradnia_kolor_jasne_tlo_2

Depresja

Większość z nas od czasu do czasu doświadcza depresji. Są zdarzenia w życiu, które powodują obniżenie nastroju np. kłótnia z przyjacielem, niezaliczony egzamin na studiach, rozstanie z partnerem/partnerką, utrata pracy. Wówczas odczuwany smutek, pesymizm czy brak nadziei są chwilowe tzn. są nieprzyjemne w chwili , gdy ich doznajemy natomiast po kilku dniach, tygodniach samoistnie mijają.

Jeśli jednak zmiany w samopoczuciu są poważne i długotrwałe i prowadzą do poważnych kłopotów w relacjach z ludźmi, w szkole, w pracy wówczas mogą oznaczać zaburzenia depresyjne.

Zatem jeśli pojawiają się myśli typu – „ Moje życie nie ma sensu”, „ Nie mogę spać”, „ Z niczym sobie nie radzę”, „ jestem ciężarem i problemem dla innych”, „ Na niczym mi nie zależy” to potwierdzenie negatywnego myślenia o sobie typowego dla depresji. Ten wzorzec depresyjnego myślenia o sobie, przyszłości, wzmacnia i nasila odczuwanie smutku, poczucia winy, beznadziejności , powodując unikanie ludzi, wycofanie z relacji. Ponadto wzmaga cierpienie poprzez nasilone:

  • zaburzenia snu – bezsenność lub nadmierną senność,
  • zaburzenia apetytu – utratę lub wzrost,
  • zmęczenie, brak energii
  • utratę zainteresowań bądź odczuwania przyjemności
  • trudności ze skupieniem uwagi i podejmowaniem decyzji.

 

Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia niezależnie czy dotyczy dzieci, młodzieży czy osób dorosłych. Nie czekaj na właściwy moment, zapisz się na terapię.

Twój szyty na miarę

Pakiet na depresję